początek strony

Poradnie

Strona główna / Poradnie: / Poradnia Laktacyjna

Poradnia Laktacyjna

    --> Zobacz dane Informacji Publicznejlink zewnętrzny  BIP 

  1. PORADA LAKTACYJNA - CO TO TAKIEGO ?

Rozpoczynając po porodzie swoją przygodę z karmieniem piersią usłyszysz od swoich  bliskich i znajomych wiele rad i wskazówek zarówno wspierających i niosących pomoc, ale także nieaktualnych. Nieoceniona pomoc położnych na oddziale położniczym jest niezwykle ważna i często dość szybko rozwiązuje problemy i trudności.  Karmienie piersią jest instynktowne, doświadczasz potrzeby przytulenia i nakarmienia swojego maleństwa. Czasem możesz mieć wątpliwości co do swoich umiejętności praktycznych, ale zaufaj sobie, a w razie potrzeby poproś położną o pomoc.

Porada laktacyjna to udzielenie wsparcia w zakresie karmienia piersią, zawiera elementy edukacji, praktyczny instruktaż oraz diagnozuje i stara się rozwiązać trudności, które mogą pojawić się w czasie karmienia naturalnego

Zgodnie ze standardem w opiece okołoporodowej przyszła mama powinna między 21. a 26. tygodniem ciąży zostać skierowana przez lekarza do położnej – w celu przygotowania do porodu i karmienia piersią właśnie. Ta sama położna powinna zjawić się  po porodzie – na wizyty (przysługujące w ramach ubezpieczenia w NFZ). I do niej można  zgłaszać się z problemem.  Jednak nie każdy problem potrafi rozwiązać położna środowiskowa – wtedy należy skorzystać z pomocy specjalisty w dziedzinie laktacji.

 

  1. KTO UDZIELA PORADY LAKTACYJNEJ ?

Porady laktacyjnej udzielają Certyfikowani Doradcy Laktacyjni, Międzynarodowi Konsultanci Laktacyjny oraz Konsultanci i Edukatorzy ds. laktacji.

 

  1. KIEDY UDAC SIĘ O POMOC DO DORADCY LAKTACTYJNEGO / KONSULTANTA DS. LAKTACJI ?

Na poradę  laktacyjną  udajemy się  wtedy, kiedy napotykamy problemy z karmieniem piersią. Należy pamiętać, że brak profesjonalnej pomocy  prowadzi do zaniechania karmienia naturalnego. Dzieci   powinny być karmione wyłącznie piersią przez  6 miesięcy – bo tylko mleko mamy stanowi pełnowartościowy, zdrowy pokarm. Choć karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych czynności pod słońcem, to jednak na początku niemal każda młoda mama potrzebuje instruktażu.

 

  1. ZAKRES PORADNICTWA LAKTACYJNEGO

- przygotowanie do karmienia piersią,
- właściwe przystawianie dziecka do piersi i dobór odpowiednich pozycji ,
- pomoc w ustaleniu długości i częstotliwości karmienia piersią,
- właściwe odciąganie, przechowywanie i podawanie dziecku pokarmu,
- pomoc w bolesnych, poranionych brodawkach,
- pomoc w zastojach pokarmu, obrzękach, zapaleniu i ropniu piersi,
- pomoc w karmieniu przy nieprawidłowym kształcie brodawek (brodawki wklęsłe, płaskie),
- pomoc w nadprodukcji pokarmu, w tzw. nawałach mlecznych,
- pomoc w utrzymaniu laktacji  m.in. po powrocie mamy karmiącej do pracy,
- doradztwo w zakresie karmienia naturalnego w czasie choroby mamy i przyjmowania przez nią leków,
- doradztwo w zakresie odżywiania się mamy karmiącej piersią,
- ocena przyrostu masy ciała dziecka karmionego piersią,
- wsparcie w decyzji odstawienia dziecka od piersi i naturalne hamowanie laktacji,

oraz:

- karmienie piersią dziecka urodzonego przedwcześnie,
- karmienie piersią po cesarskim cięciu,
- karmienie piersią bliźniąt lub wieloraczków,
- karmienie piersią dzieci w różnym wieku,
- karmienie piersią a ciąża,
- powrót do karmienia piersią po przerwie,
- żółtaczka pokarmu kobiecego,
- alergia u dziecka karmionego piersią.

 

  1. PRZEBIEG KONSULTACJI LAKTACYJNEJ

Podczas porady laktacyjnej interesuje nas  matka i dziecko. Nawet jeśli problem dotyczy tylko piersi – konieczne w trakcie porady jest dziecko
Wizyta laktacyjna trwa co najmniej godzinę, by doradca/konsultant  mógł:

a)   Zebrać wywiad z pacjentką,

Aby można było rozpoznać problem, potrzebne jest zebranie istotnych informacji. Większość informacji znajduje się w książeczce zdrowia dziecka oraz na wypisie ze szpitala. Koniecznie należy je zabrać na poradę laktacyjną. Wywiad pozwala na przeanalizowanie dotychczasowego karmienia piersią oraz postawienie diagnozy.

b)   Zbadać piersi i brodawki.

Ta część składa się z badania piersi oraz oceny stanu ogólnego i położniczego Badanie jest niezwykle ważne. Niekiedy trudności z karmieniem mają swoje podłoże np. w nieprawidłowym obkurczaniu się macicy.

c)   Zbadać dziecko.

Badanie polega na ocenie podstawowych parametrów stanu zdrowia oraz ważeniu dziecka. Waga jest istotnym wskaźnikiem dotyczącym karmienia piersią. Poprzednie pomiary są niezbędne, aby prawidłowo ocenić przyrost masy ciała i zaobserwować go na siatce centylowej

d)   Ocenić funkcję ssania.

Polega na ocenie jamy ustnej dziecka, budowy  oraz ruchomości języka. Bada odruchy oraz ocenia wędzidełko. Obserwuje ssanie poprzez „ badanie na palcu”.

e)   Ocenia akt karmienia.

Obserwuje matkę i dziecko w czasie karmienia piersią. Ocenia technikę, koryguje nieprawidłowości i zwiększa komfort poprzez pomoc w przybraniu odpowiedniej pozycji.

f)   Ustala diagnozę.

Po wykonaniu wyżej wymienionych obserwacji doradca stawia diagnozę czyli  ustala  przyczyny problemu.

g)   Udziela porady.

Wszelkie zalecenia co do sposobu postępowania mającego wyeliminować problem doradca  omawia z pacjentką.  Instruuje w zakresie odpowiedniego zachowania, aby po wprowadzeniu  sugestii nastąpiła poprawa w zakresie karmienia piersią.

h)   Wydaje zalecenia np. badania dodatkowe czy konsultacje.

W razie konieczności zaleca dodatkowe badania lub konsultacje u innych specjalistów (np. fizjoterapeuty, neurologa, logopedy).

i)   Ustala wizytę kontrolną.

Doradca ustala, czy konieczna jest wizyta kontrolna, sprawdzająca wykonywanie zaleceń i poprawę sytuacji. Niezależnie od ustaleń – warto przekazać doradcy informację zwrotną dotyczącą poprawy lub jej braku.

W problemach laktacyjnych wykraczających poza kompetencje i kwalifikacje doradcy / konsultanta, pacjentka dostaje skierowanie do lekarza specjalistyDodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu. +48 690 185 589.

Pobierz informator "Jak przystawić dziecko do piersi"

 Na wizytę laktacyjną należy umówić się dzwoniąc pod nr telefonu +48 774 062 525  w godzinach od 07.00 – 14.00.

 

Strony internetowe: IntraCOM.pl